İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Web Hosting

Web hosting nedir?

Web hosting nedir?
WebHosting
+ - 0

Öncelikle “hosting ne demek” sorusunu yanıtlayalım. Hosting, sitenizin dosyaları, ögeleri ve içeriğinin depolanması ve bir internet tarayıcısına iletilmesi sürecidir.

  • Bir kullanıcı domain adı yazdığında, bu bilgi sitenizin IP adresi olarak da bilinen bir dizi spesifik IP numarasına dönüştürülür ve sitenizin barındırıldığı sunucu ile bağlantı kurulur.
  • Sunucu daha sonra kullanıcının talebine uygun olarak site içeriğinizi kullanıcıya sunar. Böylece kullanıcı, domain adınızı tarayıcıya girdiğinde ana sayfanızı görüntüleyebilir.

Web hosting depolama alanı kiralama gibi düşünebilirsiniz. Sitenizin tüm öğeleri ve dosyaları burada depolanır. Sunucu, bir ağ üzerinden bilgi ve veri sağlayan fiziksel bir bilgisayar veya sanal bir sistemdir.

Sitenizin nerede ve nasıl barındırıldığı, site performansınızı etkiler. Bu nedenle, seçtiğiniz hosting hizmetinin güvenli ve güvenilir olmasını sağlamanız gerekir.

Bir sunucu, siteyi görüntülemek için gerekli isteği tamamlayamayacak durumdaysa (sunucu kesintisi olarak da bilinir) kullanıcıların sitenize erişmesi zor veya imkansız hale gelebilir. Bu da sitenizin sadık ziyaretçilerinde, dönüşümlerde ve satışlarda azalma yaratabilir.

Sunucu Nedir?

Sunucu, diğer hizmetlerin, programların veya cihazların çalışmasını sağlayan bir bilgisayar programı veya fiziksel cihazdır. Sunucunun amacı, verileri ve kaynakları kullanıcılara sunmaktır.

Sunucunun en ufak arızası, web sitelerini görüntüleme sürecinin kesintiye uğramasına neden olur. Sunucu dosya yükleyemediğinde, web sitesi sahibi potansiyel ziyaretçileri ve onlarla birlikte dönüştürme ve satma fırsatını kaybeder (örneğin özel olarak oluşturulmuş açılış sayfalarında).

Web sitenizin nerede ve nasıl barındırıldığı, performansını doğrudan etkiler. Bu nedenle, mevcut hizmet türlerlerini inceledikten sonra, domain nedir ve güvenilir hosting hizmeti ararken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklayacağız.

Temel web hosting türleri nelerdir?

Siteniz için seçmeniz gereken hosting türü; sitenizin büyüklüğüne, beklenen trafiğe ve gelecekte büyüme gereği duyma ihtimalinize bağlıdır.

En popüler hosting türlerinden bazılarını aşağıda özetledik ve her bir hosting türünün en iyi performans gösterdiği durumlara örnekler verdik.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap