1. Ana Sayfa
  2. Makale

Windows 11, Oyunlarda Neden Windows 10’dan Daha İyi?

Windows 11, Oyunlarda Neden Windows 10’dan Daha İyi?
win11
+ - 0

Windows 11, çeşitli özelliklerin yanı sıra oyuncular için verilen vaatlerle birlikte piyasaya sürülmüştü. Microsoft vaatlerinden bazılarını yerine getirse de bazı yenilikler için halen zamana ihtiyaç var. Genel olacak bakarsak, Windows 11 işletim sistemi oyunculara en iyi deneyim sunmak için tasarlandı. Yazılım devi, düşük kaynak tüketiminin yanı sıra performansı iyileştirmek için ince çalışmalar yaptığını söylüyor.

Geçmişte verilen detaylara tekrar dönelim. Yeni işletim sistemi, öncelikle geliştirilmiş bir kaynak yönetim sistemine sahip. Bu noktada artık ön plandaki iş yüklerine daha yüksek öncelikler verilirken, arka plan işlemleri tarafından tüketilen işlem gücü azalıyor.

Windows artık etkin olmayan sekmeleri duraklatma konusunda daha yetenekli ve böylelikle harcanan sistem kaynakları minimuma iniyor. Microsoft’un Windows Yönetim ekibinden sorumlu Başkan Yardımcısı Steve Dispensa, yeni sekme uyku işlevi sayesinde sistemin %32 daha az bellek kullanımına sahip olabileceğini ve CPU kullanımın oranının %37 oranında azalabileceğini söylemişti.

Microsoft, donanım işlevlerini yürüten kodları optimize ederek, kullanıcı komutları ile donanımda yürütülen asıl komutlar arasındaki gecikmeyi azaltmayı başardı. Böylece kullanıcılar tarafından algılanan tepkime süreleri iyileşiyor ve boşta geçen süre en aza iniyor. Bu ayrıca bellek kullanımı ve genel performans üzerinde zincirleme bir etkiye sahip.

Öte yandan yazılım devi işletim sisteminde disk kullanımını azaltan yeni sıkıştırma teknikleri uyguladığını ve bu tekniği Windows 11 güncellemeleriyle genişlettiğini belirtmişti. Microsoft ayrıca 11’deki yeni güncelleme motoru nedeniyle güncellemelerin şu anda olduğu kadar çok kaynak gerektirmeyeceği ifade ediyor. Ek olarak, Windows güncellemelerinin toplum boyutu %40 oranında düşecek ve güncelleme süreçleri daha hızlı işleyecek. Şimdi gelin maddeler halinde oyun odaklı sunulan geliştirmelere bir bakalım.

Üstün Xbox Game Pass Entegrasyonu

Microsoft’un Xbox Game Pass oyun platformu bildiğiniz gibi oyuncular için sunulan bir uygulamaya ve devasa bir oyun kütüphanesine sahip. Xbox oyun konsollarında Game Pass deneyimi oldukça sorunsuz, ancak Windows 10 sistemlerinde daha hantal ve sorunlu diyebiliriz.

Windows 10 kullanıcıları, yıllar boyunca bozuk oyun dosyaları, garip Windows Mağazası entegrasyon sorunları ve depolama alanını boşaltmayan başarısız oyun kaldırma işlemleri gibi birçok sorun yaşadı. Microsoft geçmişte birçok sorunu düzeltirken çalışmalarını sürdürüyor. PC Game Pass ve yeni Microsoft oyun ekosistemi, Windows 11 ile entegre olarak sunuluyor.

Gelişmiş Performans ve Verimlilik

Windows 10, ilk zamanlarda yaşanan performans sorunları için geliştirilen “Oyun Modu” ile daha iyi hale gelmişti. Windows 11 de aynı şekilde Oyun Modu ile geliyor, ancak bu özellik yerleşik olarak geliyor ve yılların deneyimiyle birlikte çeşitli geliştirmeler aldı.

Windows 11’in Oyun Modu, donanımınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için oyun dışı süreçlerin önceliğini zayıflatırken oyunlara öncelik veriyor. PCMag, Windows 10 ve 11’in derinlemesine bir karşılaştırmasını yayınladı ve bazı küçük performans farklılıkları ortaya çıkmıştı. Avantaj genellikle Windows 11 lehine, ancak her oyunda fark yok. Öyle ki Microsoft zamanla geliştirmeler yapmaya devam edecek.

Auto HDR

Xbox konsollarında kullanılan Auto-HDR, yalnızca SDR desteği sunan oyunlara HDR desteği ekleyen önemli bir özellik. Sonuçların yerel HDR desteği kadar iyi olması imkansız, ancak SDR oyunlara uygulandığında görüntü kalitesi önemli ölçüde iyileşebiliyor.

Windows 11 Otomatik HDR desteği, SDR içeriğini otomatik olarak hesaplıyor ve mümkün olduğu şekilde HDR’ye yakın içerik kalitesine dönüştürmeye çalışıyor. Böylelikle HDR’yi desteklemeyen oyunları HDR kalitesine yakın şekilde oynamak mümkün oluyor.

Otomatik HDR deneyimi oyuna göre farklılık gösteriyor, en önemlisi ise Windows 11 ile tüm bilgisayar oyunlarında kullanılabiliyor. Bu özelliğin yalnızca DirectX 11 veya DirectX 12 kullanan oyunlarda çalıştığını tekrar hatırlatalım. Windows 11 Auto HDR desteği hakkındaki tüm detaylar için bu makalemizi ziyaret edebilirsiniz.

DirectStorage

Yeni nesil oyun konsollarının yaptığı en büyük sıçramalardan biri de yüksek hızlı depolama teknolojileriydi. Hem donanımsal hem yazılımsal gelişimlerle birlikte oyun yükleme süreleri büyük ölçüde kısaldı ve hatta bazı oyunlarda performans artışları sağlandı.

Söz konusu özellikle oyunlar olduğunda bilgisayarlar SSD’lerin sunduğu hızlardan tam anlamıyla yararlanamıyordu. Xbox konsollarda kullanılan DirectStorage teknolojisi şimdi Windows 11 ile birlikte bilgisayara geliyor. Bu teknoloji ilk olarak Windows 11’e özel olacaktı, ancak sonrasında Windows 10 için geleceği doğrulandı. Şu an DirectStorage için çok erken. Windows 11 için bile her şey netleşmemişken Windows 10 için bir şey söyleyemiyoruz.

Microsoft’un DirectStorage API’si, oyunlardaki NVMe depolama işlemleriyle ilgilenirken CPU kullanımını azaltmak ve diğer görevler için CPU döngülerinden tasarruf etmek için geliştirildi. Oyun geliştiricileri, dokular gibi çeşitli materyalleri önce CPU’ya ve ardından GPU’ya göndermek için kullanılan geleneksel yöntemler yerine DirectStorage kullanarak yükleme sürelerini önemli ölçüde azaltabilecek. Ayrıca görsellerin kalitesini iyileştirebilir ve daha gelişmiş fizik veya karmaşık oyun yapay zekası gibi şeyler için yedek CPU döngüleri kullanabilecekler.

Microsoft’ta kıdemli yazılım mühendisi olan Cooper Partin’e göre işlemciye binen yük de ciddi oranlarda düşüş gösterecek:

DirectStorage, modern oyun sistemleri için tasarlandı. Daha küçük okumaları gerçekten verimli bir şekilde hallediyor ve daha fazla iş yapmak için işleri bir araya toplayabilirsiniz. Oyun ile tam olarak entegre edildiğinde, Windows 11’de bir NVMe SSD ile bir oyundaki CPU yükünü %20 ila %40 oranında azaltır. Bu, Windows 11’deki dosya I/O yığınında yapılan gelişmelere ve genel olarak platformdaki gelişmelere bağlıdır.

DirectStorage’ın çalışması için bazı özel gereksinimler belirlendi. NVMe protokolünü kullanan bir SSD’ye ve Shader Model 6.0 desteği sunan bir DirectX 12 GPU’ya ihtiyacınız var. Şu anda DirectStorage destekli bir oyun sunulmuş değil, ancak Windows 11 ile yeni nesil oyunlar için zemin hazırlanıyor.

DirectX’in Geleceği

Hem Windows 10 hem de Windows 11, geliştiricilerin göz kamaştırıcı oyunlar geliştirmek için kullanabilecekleri Microsoft’un en son API’si DirectX 12 Ultimate‘ı destekliyor. Bu konuda Windows 10 oyuncularının bir eksiği yok, ancak bu durum uzun süre geçerli olmayacak. Windows 10 desteği bir değişiklik olmazsa 2025 Ekim ayında sona erecek. Bu da gelecekteki DirectX geliştirmelerinin Xbox konsollarına ve Windows 11’e özel olabileceğini gösteriyor.

Elbette aceleye gerek yok, çünkü desteğin sonuna kadar Windows 10 için birçok DirectX 12 Ultimate güncellemesi bekliyoruz.

Yeni Nesil CPU Desteği

Intel’in 12. Nesil Alder Lake ve 13. Nesil Raptor Lake işlemcileri, bildiğiniz gibi hibrit mimarisiyle birlikte performanslı büyük çekirdekleri küçük verimlilik çekirdekleriyle bir araya getiriyor. Şu an için bu işlemcilerden tam performansı almak için Windows 11 şart. Görevleri çekirdeklere en iyi şekilde ve en iyi zamanlamayla yönlendirmek için kullanılan algoritma yalnızca Windows 11’de mevcut. Özetlemek gerekirse, yeni nesil melez mimarili bir işlemci almayı düşünüyorsanız Windows 11 tek seçeneğiniz.

Windows 11’e Gelebilecek Yeni Özellikler

Auto-HDR ve DirectStorage gibi özellikler gerçekten hoş karşılansa da, Microsoft’un yalnızca yeni konsollarında bulunan bazı farklı özellikler var. Bu bağlamda şirketin gelecekte Windows 11’e birçok teknoloji getirmesini bekleyebiliriz. Bazı özellikler Windows 10 için de sunulabilir lakin Windows 11’e özgü şeyler mutlaka gelecektir.

Özellikle Xbox’ın Quick Resume özelliğini Windows PC’lerde görmek isteriz. Bu özellik, bir oyunun anlık durumunu SSD’nize kaydediyor ve oyuna en son oynadığınız yerden anında devam etme imkanı tanıyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap