1. Ana Sayfa
  2. Makale

Windows’ta Özel Karakterler Nasıl Yazılır?

Windows’ta Özel Karakterler Nasıl Yazılır?
windows
+ - 0

İş için rapor yazıyorsunuz ve aniden “Jones née Berkowitz” ifadesini kullanmak zorunda kaldınız. Veya İspanyolca bir cümle ekliyorsunuz ve “años” kelimesini kullanmanız gerekiyor. Peki bu özel karakterleri nasıl yazacaksınız?

Özel karakterler (aynı zamanda aksan işaretleri olarak da bilinir) Türkçe ve İngilizce’de çok fazla kullanılmasa da bazı dillerde daha yaygındır. Dilimizde genellikle çok nadir kullanılırlar veya nasıl yazıldığı bilinmediği için direkt olarak yazılırlar (Örneğin: Hâlâ/Hala, Kâr/Kar ve zekâ/zeka gibi.). Aslında bu karakterleri yazmak hiç de zor değil, tek yapmanız gereken uygun tuşu bulmak.

Dokunmatik Klavye ile Özel Karakterler Nasıl Yazılır?

Özel karakterleri yazmanın en kolay yollarından bir tanesi, Windows dokunmatik klavyesini kullanmaktır. Hali hazırda Windows tablet veya dokunmatik bir Windows bilgisayar kullanıyorsanız dokunmatik klavye otomatik olarak görünür. Görev çubuğunda, sağ tarafta tarihin hemen yanında olması gerekir. Eğer yoksa şu yolu izleyerek aktif hale getirebilirsiniz:

  • Görev çubuğuna sağ tıklayın.
  • “Dokunmatik klavye düğmesini göster” butonunu aktif edin.
windows

Daha sonra ise;

  • Görev çubuğundaki dokunmatik ekran klavyesi simgesine tıklayın.
  • Klavye, ekranın alt kısmında belirdiğinde istediğiniz harfin üzerine gelin ve basılı tutun.
  • O harfi farklı sembollerde yazabileceğiniz ekstra tuşlar göreceksiniz. İstediğinizi seçin, direkt belgenizde görünecektir.
  • Eğer bir emoji girmek istiyorsanız, “boşluk tuşunun” solundaki emoji tuşunu kullanabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap